Mít koníčka je důležité

Je to smutné zjištění, ale v 21. století je pro děti důležitější mít nějaké “hobby“ více jak v minulosti. Značný podíl na tom má především vzrůstající vliv moderních technologií, díky čemuž se pro děti stala virtuální realita lákavější než opravdový svět. Zkuste dětem najít koníčka, který by je natolik zaujal, že by dokázaly na všechny tablety a mobily přestat myslet. Každý může mít něco, co by ho bavilo.
kluk v knihovně

Nabídka je široká

 Dnes není problém sehnat volnočasovou aktivitu i pro předškolní dítě, kterou obvykle budete vykonávat s ním. Dle mnoha odborníků je to však často předčasné a vyplatí se počkat až do určitého věku, za ideál by se dal označit věk mezi 6 – 10 lety, ale samozřejmě koníčka si člověk může najít dřív, později nebo klidně i v dospělém věku – hledáme sami sebe celý život a každý věk s sebou přináší nové možnosti.

Zohlednit talent je podstatné
 Pokud doma nechcete mít druhého Vivaldiho nebo Usaina Bolta, pravděpodobně Vám nebude vadit, že Váš potomek není světový talent, přesto se podle talentu řiďte, protože pokud dítě je spíše antitalent, nejspíš ho nebude nový koníček ani bavit, protože bude potřebovat minimálně 3x tolik úsilí, aby byl stejně dobrý jako jeho vrstevníci průměrného talentu. Proto je ve sportu i hudbě jistá (normální) dávka talentu potřebná.
rybaření s dítětem
Novým koníčkem může trpět jak Váš rodinný život, tak i peněženka
 Připravte se na to, že většina koníčků (sporty a hudba) je nejen nákladná finančně, ale i časově. U sportů nejsou výjimkou tréninky 3x – 5x do týdne + např. i víkendové zápasy, u různých hudebních nástrojů sice docházíte na hodiny jen max. 2x do týdne, ale musíte si k tomu přičíst každodenní domácí přípravy, které by měly trvat minimálně půl hodiny. Finanční náročnost je různá podle druhu sportu a úrovně, na které se Vaše dítě sportu věnuje. U hudebních nástrojů je obecně nejdražší jejich koupě, která může jít do řádu tisíců.

Existují levnější a méně časově náročné “hobby“?
 Ano, určitě existuje a málo jich není – různé druhy chovatelství, lepení modelů, šachy apod. Záleží na daném dítěti. Někdo preferuje pro své hyperaktivní dítě sport, kde energii může vybít, někdo jiný zase bude radši za poklidný šachový kroužek, kde dítě uplatní svou logiku.

Tak či tak – vyplatí se to…

 I přes to, že Vaše peněženka může nově nabytým koníčkem Vaší ratolesti utrpět značné rány, ve výsledku budete spokojeni, až uvidíte, že pro Vaše dítě nekončí svět jen u monitoru jeho počítače…