Jak „jde“ elektřina k nám

A tohle je jen jedna z činností. Postavení stožárů je zase další. I za tím je spousta lidí a techniky. Jenže nad tím se člověk nezamýšlí a je jedno, zda jen rozsvítil, nebo použil nějaký elektrický přístroj. 

Mimochodem, někde na internetu kolují záběry, jak se vysoké napětí izoluje. Tedy jen jeho některé části. Řeknu vám, nedal bych to. Jen z těch záběrů jsem měl žaludek na vodě, a ne tak mne tam vyslat ještě ve skutečnosti. Nesnáším výšky, takže by to byla katastrofa.  

Ten dělník tam pracuje zcela v klidu a dost rychlým tempem. Je to úžasné, ale také ne pro každého.  

Elektrické vedení

Elektrika je potřeba všude, a proto se bude neustále vyrábět, stejně jako elektro zboží. Asi se nedá spočítat kolik je třeba jen v Evropě výrobků, které ji k provozu potřebují. Schválně zkuste spočítat jen ty, co máte doma. To je co? A počítali jste i žárovky? A mobily, ovladače a další maličkosti? Pravda, ovladače nejsou připojeny v zásuvce, ale elektřinu potřebují stejně, byť je to jen formou baterií. Ale i ty se musí někde vyrobit a nějak se jim musí elektřina dodat. Že se tak neděje dráty je irelevantní. 

Nuže, zkuste tedy někdy tak trošku zapřemýšlet, když si třeba ráno budete dělat kávu. Když třeba stojíte u varné konvice a čekáte, až se voda začne vařit. Zamyslete se, jak k vám ta síla jde, kolika metry a kilometry drátů musí projít, než se dostane až do vašeho přístroje. Teprve zde vlastně začne být naplno užitečná, začne dělat práci.  

elektrický spotřebič

Vy si zalijete kafíčko a jste spokojeni. Kdyby však elektřiny nebylo, nebyl by náš život tak snadný. Spousty přístrojů slouží k odstranění práce a námahy a tím také šetří náš čas. Třeba jen obyčejná pračka. Ručně byste prali hodinu či dvě, takto však jen naplníte pračku a v tomtéž čase si můžete třeba číst. Nebýt elektriky, hrbili byste se místo čtení nad neckami nebo vanou.