Fotovoltaika je krokem kupředu

Fotovoltaické panely na střechu Elektrocentrály se začaly šířit mezi lidmi před několika desítkami let. Stačí k tomu vhodný sklon a poloha části střechy, umístěné směrem k jihu či jihozápadu. Vzhledem k rostoucím cenám elektrické energie a nejasné budoucnosti s ohledem na dodávku a distribuci energií je fotovoltaika dobrým krokem kupředu.

panely na střeše

Být soběstačný a nezávislý je v tomto ohledu klíčové pro celou řadu staveb, z nichž některé se nachází v rekreačních oblastech. Žijí tu lidé, kteří vytváří určité komunity a zázemí s pěstováním vlastních potravinových zdrojů a žijí odděleně od běžného západního světa, a v mnoha ohledech i zdravějším životem v souladu s přírodou. Patří sem např. rodinné farmy, komunitní pěstování obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny a jejich zpracování s cílem dodávat na trh jak suroviny, tak i ekologické produkty v BIO kvalitě.

solární panel

A co mobilní domy

Celoročně obyvatelné mobilní domy jsou koncipovány jako dřevostavby. Mají zateplené všechny části včetně střešní konstrukce a právě zde je možné nainstalovat i solární či fotovoltaické panely. Soběstačnost je pro mnohé nadšence tohoto způsobu bydlení klíčová, mobilní dřevostavby se častokrát staví v místech, kde nejsou zavedené inženýrské sítě. Vytápění dřevem, vlastní studna, solární ohřev vody a fotovoltaika nejsou u těchto objektů ničím výjimečným.

Fotovoltaické panely se uplatní i v zahrádkářských koloniích, kde by byl velký problém zavést plyn i elektřinu, panel umístěný na zahradní chatce spolu s vlastním zdrojem vody a přitápěním dřevem poskytuje dostatečný komfort lidem, kteří tu tráví mnoho volného času.

Cenové kalkulace těchto technologií se odvíjí jednak od pořizovací ceny a dále s ohledem na životnost výrobků a jejich rentabilitu v určitém časovém horizontu. Máte-li zájem a uvažujete-li o takovém řešení i vy, pak se obraťte na odborníky s konkrétním požadavkem a konzultujte spolu vše, co je pro vás zásadní.