Triky podomních prodejců


Podomní prodej produktů je již v řadě měst a obcí zakázán. Ale přestože za podomní prodej hrozí pokuta až dvě stě tisíc korun, stále podomní obchodníci obcházejí české domácnosti, zvoní na dveře, nabízejí velice výhodné produkty a přesvědčují. Někdy jsou slušní, často ale i agresivní. Jako nejlepší obranou se v tomto případě jeví důrazné odmítnutí. Stačí zavřít dveře. Pokud už vás podomní prodejce zaujme, je dobré si od něho vzít:
ü  ceník produktů
ü  obchodní podmínky společnosti
ü  návrh smlouvy
rukopis a pero

Po té se s podomním obchodníkem domluvte, že když se vám listiny po prostudování budou líbit, ozvete se sami a domluvíte si schůzku. Nic nepodepisujte ihned a na místě, ale všechno si v klidu promyslete.
Tito podomní prodejci však používají několik osvědčených triků, které nejsou tak úplně čisté. Které to jsou?
1.       Falešná identita
Podomní obchodníci často říkají, že jsou od distributora, dodavatele, či z regulačního úřadu. V tomto jsou opravdu někteří mistři. V ruce často drží desky s logem ČEZ, a na oblecích mají připnuté zfalšované průkazy. Někdy se také podomní prodejci představují jako zástupci vašeho dodavatele energií, anebo distribuční společnosti. Obvykle tvrdí, že přišli udělat odečty elektroměrů. Anebo se vydávají za pracovníky Energetického regulačního úřadu, aby přišli zkontrolovat, jestli neplatíte moc za energie.
2.       Končící smlouva
Obvyklým trikem takovýchto podomních prodejců je přesvědčovat vás, že vám končí smlouva na dobu určitou. Ovšem smlouvy uzavřené na dobu určitou se zpravidla automaticky prodlužují, anebo se vám dodavatel energií včas sám ozve.
panáček s kravatou
3.       Falešné poplašné zprávy
Je určitý typ podomních obchodníků, kteří úmyslně šíří falešné poplašné zprávy. Například takové, že váš dodavatel energií zkrachoval. Ovšem pokud by vaše energetická společnost opravdu zkrachovala, byli byste o tom informováni dopisem a rozhodně byste se to nedozvěděli od někoho pochybného, kdo zazvoní u vašich dveří.