Jak vybrat masážní válec

Pojem masážní válec může být pro velkou část populace stále velkou neznámou a mnoho lidí si nedokáže pod ním příliš mnoho představit. Ačkoliv k tomu název přímo vybízí, tato pomůcka není určená pouze k masáži. Funkce masážních válců a válečků sahá mnohem dál. Sportovci jej zařazují do svých tréninků jako balanční podložku nebo pomůcku pro regeneraci či prokrvení.

Ať už se věnujete fitness, józe, pilates, nebo si jen chcete udělat masáž v pohodlí domova, určitě si ho zamilujete. Pojďme se tedy společně podívat, jak vybrat masážní válec a dostat z něj z maximum.

Vzhled až na posledním místě

Především bychom měli zvážit, jakým konkrétním způsobem chceme válec používat. Že se zdají všechny stejné? Ještě, než sáhnete po své oblíbené barvě, podívejte se na jeho tvar.
Existují totiž klasické, hladké pěnové válce, které lze využít při běžném cvičení a jsou vhodnější pro začátečníky, a oproti tomu masážní pěnové válce doplněné o různé výstupky. Ty přenechejme raději zkušenějším. Jejich použití na netrénovaném těle může být totiž dost nepříjemné až bolestivé.

Velikost

Z hlediska velikosti zvažujeme dva parametry, a to sice délku a průměr. Na současném trhu jsou k dostání nejmenší masážní válečky s délkou okolo 15 cm, střední délka se pohybuje mezi 30 a 35 cm, a ty největší, například masážní válce na záda mají až 45 cm nebo i více. Průměr definuje zejména pohodlnost a celkovou váhu válce. Pohybuje se obvykle v rozmezí od 5 do 15 cm.

Obrázek1

Že nemáte příliš dobrou představivost? Pokud hledáte třeba masážní válec na nohy, ideální délka by se měla pohybovat okolo 30 cm a mít průměr zhruba poloviční. Tyto rozměry jsou vhodné i pro masáže páteře po náročném pracovním týdnu.

Materiál

To, z čeho je válec vyrobený, definuje zejména jeho tvrdost. Vybírat můžeme z tří druhů:
Foukaná pěna – perforovaná a určená především pro jógu a nenáročné sportovce.
Pevný polystyrén – měkký, příjemný, ale přesto účinný, lze vytáhnout prostředek a zmenšit průměr, což ocení opět začátečníci.
EVA materiál – nejrozšířenější a nejtvrdší materiál, který nemění tvar a vyznačuje se snadnou údržbou.

A cena?

Masážní válce v současné době již nejsou vůbec drahou záležitostí. Ty nejlevnější lze pořídit již od 200 Kč, střední válce za několik set a za ty největší zaplatíte v průměru 1 500 Kč, v závislosti na zvolené značce a prodejci. Jelikož ale máme zdraví jen jedno, je důležité výběr řádně zvážit a nebát se do toho správného válce investovat.

Obrázek2

Tip na závěr

Ani v tomto případě se rozhodně nevyplatí přeceňovat své síly. Použití masážního válce by vám především nemělo způsobovat nepříjemnou bolest. Pokud jste v tomto směru teprve začátečník a nechcete, aby vám doma sloužil jako lapač prachu, zpočátku zvolte měkčí variantu, naučte se jej správně používat, a postupem času můžete přecházet na tvrdší. Na nic nespěchejte a vaše tělo vám bude vděčné.