Sport spojený se zvířaty

Sportů, kde dochází ke spolupráci zvířete a člověka je mnoho. Vzájemně se ovlivňují, svůj výkon, úspěch i neúspěch.

Nejčastěji používanými zvířaty pro sport jsou koně. V jezdeckém sportu je mnoho disciplín, ať už vozatajských, jezdeckých, westernových, rychlostních, vytrvalostních i skupinových jako je koňské pólo. Pólo můžete hrát dokonce i na slonech.

krmení holubů

Další zvířata vhodná ke sportu jsou psi a to psi tažní, tak i cvičení na překážky, tzv. agility, běh se psem tzv. canicross a další disciplíny, jako jsou obrany na figurantech, vyhledávání osob, ale bohužel také psí zápasy končící smrtí poraženého a mnoha šrámy vítězů.  

Jsou i další sporty, kde jsou využívána zvířata, například rybářský sport, myslivost, králičí hop, lov a další. Například sokolnictví, kdy je dravec cvičen k lovu letícího cíle. I holuby mají své závody. Jsou vypuštěny i stovky kilometrů od domova a závodí v tom, který se jako první vrátí domů. Ke kontrole toho mají na sobě umístěno GPS zařízení.

Sporty, jako jsou závody chrtů, se mi nelíbí, protože nejde o souhru s člověkem. Všechna práce je na zvířeti, které po ukončení své kariéry, často končí a dožívá v žalostných podmínkách.
jezdec na koních

Jsem podpůrcem sportů se zvířaty, kdy dochází k souhře člověka a zvířete, kdy člověk má dobrý vztah ke zvířeti a nepovažuje ho za pouhý nástroj k vítězství. Zvíře je člověku věrné, ale je potřeba, aby to zůstalo i naopak. Aby člověk byl věrný zvířeti a pokud stav zvířete či jeho stáří už neumožňuje zapojení zvířete do závodní úrovně, ho člověk nechal u sebe s láskou a náležitou péčí v klidu a spokojeně dožít, s veškerou potřebnou péčí. Zvířata nám dávají mnoho, dávají nám svá nejlepší léta života i své zdraví a oddanost, tak jim to prosím náležitě vraťte, ať už jste provozovali sport s jakýmkoli zvířetem a jakýkoli. Zůstaňme lidmi s velkým srdcem.