Součástí zahradního bazénu jsou i rozvody vody


Mít na zahradě bazén s modravou vodou je snem mnohých z nás, ale sen se může brzy rozplynout v mlhavou představu mnoha dalších potřebných příslušenství, která je zapotřebí nakupovat, než se vůbec dostaneme k první koupeli. V první řadě je zapotřebí bazén osadit filtračním zařízením a zajistit potřebnou dezinfekci vody, pořídit schůdky, krycí plachtu, plováky, teploměr, síťky, bazénový vysavač, ale neměli bychom zapomínat na to úplně základní, totiž přivést do bazénu vodu.

bazén na koupání

Teoreticky byste to mohli provést tak, že budete plnit kbelíky vodou v domácnosti, vynášet je ven a nalévat do nádrže, ale takto byste strávili několik dní. Naprosto logické je tedy přivedení vody do technické šachty, a odtud pak do samotného bazénu. A zřejmě již tušíte, že půjde o instalatérskou záležitost, která se neobejde bez znalosti a pracovní zručnosti při montáži rozvodného potrubí a armatur.

voda v bazénu

Rozvody vody se u bazénu zajišťují především v plastu, využívá se k tomu neměkčený polyvinylchlorid, známý pod zkratkou PVC. Potrubí a armatury z PVC jsou velmi pevné, vynikají dlouhou životností a nízkou hmotností. Pochopitelně je pořídíte i velmi levně. Patří sem například 90° koleno, 2x lepený spoj PVC-U https://www.chlorito.cz/90-koleno-2x-lepeny-spoj-pvc-u, mufny, příruby, přechodky, redukce, šroubení, T-kusy, ventily či zátky. Tyto výrobky jsou dobře dostupné a dodávají se na trh ve velkých sériích a v případě poškození rozvodů nebo změny směru rozvodu vody je snadné pořídit nové díly a umístit technickou místnost nebo zdroj vody do požadovaného prostoru.

Součástí rozvodů vody u bazénu jsou také ohebné hadice. Slouží zpravidla pro připojení bazénového vysavače, anebo k vypouštění vody z bazénu. Disponují odlišnými vlastnostmi v porovnání s materiálem PVC a jsou určeny pouze pro situace, ve kterých nejsou zatíženy velkým tlakem vody a mechanickým působením tlaku zeminy.