Klid, harmonie a kontakt s přírodou – Skandinávský styl bydlení

Tento tzv. severský minimalistický styl se stal jeden z nejaktuálnějších trendů moderního bydlení a jeho popularita neustále roste. Vznikl, jak už název napovídá, v severských zemích. Velmi dobře působí na psychiku člověka. Dopřává klid, harmonii, kontakt s přírodou a působí jako balzám na duši. Je velmi univerzální a nadčasový.
skandinávský styl bílé místnosti
Dominantním znakem skandinávského stylu je jeho jednoduchá barevnost. Lidé na severu si velmi váží světla, jelikož se musí vypořádat s dlouhou a hlavně temnou zimou, kdy noc trvá až dvacet hodin. Proto jsou světlé barvy samozřejmostí – bílá, světle šedá, béžová. Nejsou na škodu i ostatní barvy, nesmí ale dominovat.
Dalším typickým prvkem pro severské kouzlo bydlení je použití přírodních materiálů, kdy základním materiálem je dřevo, především březové a borovicové. Dřevěné sloupy, prkna na stěnách, trámy, dřevěné podlahy a podhledy jsou velmi používané a prostor je tak víc útulný. Nesmí chybět ani výrobky z kovu, kůže a z jiné přírodní textílie.
Pozor na zbytečné dekorace a tzv. lapače prachu. Ty do skandinávského stylu nepatří. Důležitá je praktičnost a funkčnost doplňků. Něměly by chybět zejména polštáře, přehozy a deky, lampy, svícny a vázy. Vítaný je také industriální styl a kombinace moderních věcí se staršími retro kousky.
konferenční stolek na kolečkách

Několik málo bodů se základními znaky severského stylu:

·         otevřený prostor bez zbytečného členění, tedy žádné příčky a temná zákoutí
·         jemné a přesné linie, funkčnost, kvalita a praktičnost
·         velké okna bez záclon, někdy i bez žaluzií
·         dominovat by měly světlé barvy – bílá, běžová, světle šedá, světle hnědá,…
·         použití přírodních materiálů – dřevo, kov, sklo, přírodní textílie,…
·         nezapomenout na rostliny a květiny
·         jednoduché tvary nábytku
·         prošívané deky, polštáře, přehozy z kůže,…
·         industriální prvky, vintage věci
·         kovové svícny, vázy, misky,…